F.Ü. KAMU BAŞDENETÇİSİ ŞEREF MALKOÇ’U AĞIRLADI

0
284

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü tarafından “Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) ve Üniversiteler” konulu konferans düzenlendi.

Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa, Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç, Belediye Başkan Vekili Yusuf Dumandağ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Cebeci, Prof. Dr. Halil Hasar, Fırat Üniversitesi yöneticileri, Fakülte Dekanları, Öğretim üyeleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç’u Üniversitede ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç, Ombudsmanlığın Türkiye’de yeni olduğunu fakat bizim medeniyetimizin bir ürününün olduğunu belirterek, “1709 yılında İsveç Kralı 12. Demirbaş Şarl, Ruslarla savaşıyor ve bu savaşta Ruslara yeniliyor. Bunun üzerine Osmanlılara sığınıyor. O ara İsveç’ten haber geliyor ona. Ülkede yolsuzluklar arttı, rüşvet arttı, vergi toplayan memurlar fazla vergi alıyor, ahaliye zulüm ediyor diye. Ruslardan korktuğu için İsveç’e gidemiyor. O arada Osmanlı’nın sistemini bir inceleyeyim diyor. Divanı Hümayunu inceliyor ve farklı bir sistemle karşılaşıyor. Osmanlının sistemini kendine göre uyarlıyor ve bir emirname yayınlıyor. Bunu ülkesine gönderiyor. Oradan güvendiği birine de bu emirnameyi uygulaması için başına geçiriyor. Buna ombudsman diyor. 1714’te durum normalleşince İsveç’e gidiyor ve bakıyor ki yolsuzluk, rüşvet önlenmiş ve işler yolunda. Daha sonra 1809’da anayasaya koyuyor bunu. İkinci dünya savaşından sonra da bütün Avrupa’da yaygınlaşıyor bu. Avrupa Birliği müktesebatı adı altında Türkiye’ye intikal ediyor” dedi.

Ombudsmanlığın idarenin işleyişini, şikâyet mekanizması ile denetlediğini ve henüz yeterince bilinmediğine değinen Malkoç, “Ombudsmanlık Anayasaya koyulurken, idarenin işleyişini şikâyet mekanizması ile denetler. 6328 sayılı kanunun birinci maddesine konulmuştur. İdarenin işleyişini etkin ve bağımsız bir şikâyet mekanizması ile denetlemek üzere. İdarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı, adalet ve hakkaniyet ölçüsü ile denetler. Kurumun en zayıf tarafı, yeterince bilinmemesi. Biz de Kurumu tanıtmak için gayret ediyoruz” dedi.
Kamu Denetçiliğinin görevlerini anlatarak konuşmasına sonlandıran Malkoç, “Bizim birinci görevimiz, sunulan kamu hizmetlerinin kalitesinin standardını yükseltmek. İkincisi dünyadaki iyi yönetim ilkelerini Türkiye’de yerleştirmeye çalışmak. Bu anlamda biz kamu görevlilerine rehberlik yapıyoruz, vatandaşa da avukatlık yapıyoruz. Diğer önemli görevimiz Türkiye’de hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmaya, hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

Konferans sonunda, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, konferansa konuşmacı olarak katılan Şeref Malkoç’a plaket takdim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here