F.Ü.’nde “Mesnevi ve Pedagoji” Konulu Konferans Düzenlendi

0
340

Fırat Üniversitesi tarafından Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatının, fikir ve düşünce yapısının ele alındığı “Mesnevi ve Pedagoji” konulu konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Mustafa Temizer Konferans Salonunda yapılan konferansa, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar, Fakülte Dekanları, Öğretim üyeleri ile davetliler katıldı.

Konferans konuşmacı olarak katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan, Mesnevi’nin bir ahlak ve pedagoji kitabı olduğunu belirtti.

Mevlana’nın, hem batı hem de doğu âlimleri tarafından en çok tanınan ve saygı duyulan ilim adamları arasında olduğunu dile getiren Doç. Dr. Doğan, “Günümüze kadar birçok dile çevrilen Mesnevi, bir evrensel değerler hazinesidir. Mevlana’yı ve Mesnevi’yi iyi anlamalı, iyi anlamlandırmalıyız. Mevlana mutasavvıftır. Her mutasavvıf aynı zamanda bir terbiyeci, bir eğitimcidir. Mevlana’nın eğitimle ilgili fikirleri, dünya görüşü ve insana bakış tarzı üzerine şekillenir. Mevlana’nın kullandığı eğitim metodu bugünkü çağdaş eğitim kuramlarından ‘Daimicilik’ metoduyla örtüşmektedir. O, aşksız bir eğitimci olamayacağına ve kaliteli eğitimcinin bizzat aşkın kendisi olduğuna dikkat çekmiştir” ifadelerini kullandı.

Mesnevi kitabında yer alan kıssalardan örnekler sunan Doç. Dr. Doğan, konferans sonunda ‘Mesnevi’den Pedagojik Telkinler’ adlı kitabını katılımcılar için imzaladı.

Konferans katılan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, günün anısına Doç. Dr. Süleyman Doğan’a plaket takdim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here