Fırat Üniversitesinde Patent Mühendisliği Semineri Düzenlendi

0
33

Fırat Üniversitesi ile Türk Havacılık Uzay Sanayi Anonim Şirketi işbirliğinde patent Mühendisliği semineri düzenlendi.

Üniversite sanayi iş birlikleri anlamıyla hem işbirliği çalışma modelleri hem de patent mühendisliği için düzenlenen seminerin moderatörlüğünü Fırat Üniversitesi Geomatik Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Levent Taşçı yaptı.

Seminerle ilgili bilgiler veren TUSAŞ Teknoloji Yönetimi Müdürü Ayşe Şolpan Temiz, “Biz üniversitelerle nasıl çalışıyoruz, akademisyenlerle neler yapabiliriz, insan kaynağı yetiştirme hakkında üniversite öğrencilere sağladığımız olanaklar nelerdir konulu sunumumuz olacak” dedi.

TUSAŞ Patent Mühendisliği Şefi Kasım Peker ise, patent mühendisliğinin uluslararası ekonomik anlamda rekabet gücünün arttırılması adına önemine dikkat çekerek, “Patent Mühendisliği kavramı ülkemizde çok fazla bilinen bir kavram değil. Ama uluslararası, özellikle rekabet gücünüzü arttırmak adına gerek TUSAŞ içerisinde gerekte ülkemizde yaygınlaştırmaya çalıştığımız, bu kapsamda Fırat Üniversitemizde bugün uygulamalı bir şekilde patent mühendisliğini anlatacağız” diye kaydetti.

Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Cebeci de, böylesi seminerlerin önemine değinerek, “Ülkemizin savunma ve uzay teknolojisi alanında önde gelen kuruluşlarından olan TUSAŞ’la birlikte böyle bir çalışmayı yürütmekten mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, TUSAŞ Teknoloji Yönetimi Müdürü Ayşe Şolpan Temiz ve TUSAŞ Patent Mühendisliği Şefi Kasım Peker sunumlarını gerçekleştirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here