Fırat Üniversitesinde “Sporcu Sağlığı ve Futbol” Paneli Düzenlendi

0
60

Fırat Üniversitesi, Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Elazığ Şubesi’nin ortaklaşa organize ettikleri “Sporcu Sağlığı ve Futbol” konulu panel, Fırat Üniversitesi Prof. Dr. Bahaeddin Ögel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panelde açılış konuşmasını Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Arslan yaptı. Arslan, “Futbol bir çalışma ve antrenman süreci olarak hepinizin ilgisini çekiyor. Buradaki sakatlıklarda günümüzün en popüler yayınlarında oldukça yer alıyor. Şunu söylemeliyim ki; dünyada 250 milyon kişi futbolla ilgilenen sporculardan oluşuyor. Büyük bir kitlenin olduğunu görebiliyoruz ve futbolun bu yüzünü gördüğümüzde sporla ilgili çabaların ve medyanın da ilgisiyle spordaki sakatlıklar spor dallarından daha iyi duruma gelmiş oluyor” ifadelerini kullandı.
Panelde ilk olarak sunum yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, “Geliştirilen bir çok şey var. Mesela FİFA’nın geliştirdiği F-11 yöntemi. Hocalarımız bunları kullanıyorlar antrenman taktikleri olarak. Düşmeyi öğrenme gibi. Bir takım sporcuların yaralanmasını nasıl önleyebilirizi yapmaya çalışıyoruz. Daha sonrasında sakatlanma olsa bile; bunun ağrılarını nasıl azaltabiliriz? Daha sonra kalıcı bir hasar meydana gelmesin ve tekrarı olmasın gibi aşamalar var. Burada sezon başı yapılan sağlık muayeneleri sadece bu yaralanmalardan ibaret değil. Çapraz bağ, ayak bileği değil. Futbolda ani ölüm denilen bir şey var. Bunlarda insanı çok etkiliyor. Bu yüzden de sezon başı yapılan muayeneyi çok detaylı yapmak lazım” dedi.

Daha sonra ise söz alan Evkur Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Erol Bulut, “Çapraz bağ, tarak kemiği, burun kırılması, elmacık kemiği kırılması, dirsek kırılması olsun bu süreçten biz de geçmiş olduk. Bu sakatlıkları atlatıp en iyi şekilde 37 seneyi bitirdim. Sakatlıkların nedenleri oluyor. Beslenme, iyi dinlenememe, aşırı yüklenmeler neden oluyor. Bunların hepsini hem futbolculuk dönemimde hem de şimdi futbolcularımızla yaşıyoruz. Futbolcunun ağrıları var haftalarca o şekilde oynuyor. Biz bunu sahada görüp kendisi ile konuşuyoruz. Kendisi de dinlenmesi gerektiğini söylüyor. Tedavisi bittiğinde geri döndüğünde hemen ilk 11’de oynama düşüncesi oluyor oyuncuda. Ama aradan 3 hafta geçti. Hiçbir teknik direktör 3 hafta oynamamış oyuncuyu sahaya sürmez. Orada adaletli olmamış olursunuz. Ben bu adaleti çok iyi sağladığımı düşünüyorum” diye konuştu.

Düzenlenen panele, Elazığ spor taban birliklerinin yanı sıra Fırat Üniversitesi spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri de yoğun bir katılım gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here