DR. İBRAHİM USLU, FIRAT ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ’NİN KONUĞU OLDU

0
7

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından, Percepto Danışmanlık Yöneticisi Dr. İbrahim Uslu’nun konuşmacı olarak katıldığı bir program düzenlendi.

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Topluluğu tarafından organize edilen programa; İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Göksel Göker, Doktor Öğretim Üyesi Tamer Kavuran, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adem Doğan; öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

ÇELİK: BU ALANIN DUAYENLERİNDEN BİR HEMŞEHRİMİZDİR
Programın açılış konuşmasını yapan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik, “ Kıymetli hemşehrimiz Dr. İbrahim Uslu’yu burada ağırlamaktan dolayı minnettarız kendilerine. Bu vesile ile ben kendilerinin bu konuda ne kadar tecrübeli olduğunu hem akademisyenlikte hem medya hem siyasal iletişim alanında mutlaka ciddi anlamda bilgilerinden, deneyimlerinden istifade edeceğiniz bu alanın duayenlerinden bir hemşehrimizdir” ifadelerini kıllandı.

USLU: İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ ÇOK ŞANSLI
Medya sektörü ve iletişim alanının gelişim süreci konusunda öğrencilerle tecrübelerini paylaşan Percepto Danışmanlık Yöneticisi Dr. İbrahim Uslu, “İletişim Fakültesi öğrencileri çok şanlı öğrenciler. Bugünün ve geleceğin mesleğine hazırlanıyorsunuz. Şimdi marka yönetim bütün dünyada her şey son yaklaşım, moda yaklaşım ya da şu an en etkili yaklaşım marka yönetim. Bu sefer bütün siyasetçilerin her biri birer markaymış gibi şu an kendi iletişimlerini yönetiyorlar. Markalaşma seviyelerine bakılıyor. Artık sadece yerel marka olmak yetmiyor. Kamu diploması gibi kavramlarla biz burada Kanada’daki başbakanın iletişim faaliyetlerinin muhatapları oluyoruz. Ya da Çin’deki devlet başkanının iletişim faaliyetlerinin muhatapları oluyoruz. Dünyanın global yapısı içerisinde her an her yerden haberdar oluyoruz, her olay dünyanın bir başka bölgesini etkileyebiliyor” ifadelerini kullandı.

USLU: HEDEF KİTLE ÇOK FARKLI BİR ŞEY
Dr. Uslu, “Siyaset bilimi takip edenler ya da uluslararasını takip eden insanlar bunları öğrendiler. Şimdi siyaset bilimi bir süre sonra sadece seçmen eğilimlerini, seçmen davranışlarını ve siyasal süreçleri inceleyen bir bilim olmaktan çıkıp seçmenle iletişim, onu etkileme, orada belli algılar oluşturma, orada hedefe yönelince mecburen iletişimin desteğine ihtiyaç duymaya başladı. Dolayısıyla bende siyaset bilimiyle uğraşan birisi olarak bir süre sonra iletişim okuma ihtiyacı hissettim. Siyaset bilimi tek başına siyasal süreci yönetmek açısından siyaset bilimi formasyonu almış, lisansüstü, doktora eğitimi almış birine bile yeterli olmamaya başladı. Şimdi iletişimi öğreniyorsunuz fakat başka şeylerde gerekiyor. ‘Ben çok etkili mesajlar verdim’ iyi de benim karşımdakinin beklentilerini bilmem gerekiyor. Onun beğenilerini bilmem gerekiyor, onun zihin haritasını anlamam gerekiyor. Bir defa anladığınızda da iş bitmiyor. Şu an bir şeyler düşünüyorsunuz ama iki sene sonra düşündüklerinizden farklı düşüneceksiniz. Şu an sizin yaş grubunuza aşağıdan gelen çocuklar sizin şu an düşündüklerinizden farklı şeyler düşünecek. Çünkü çok farklı şeyler hedef kitle dediğiniz şey. Bu bir süreç ve bütün bu süreçte kendini iyi yetiştiren, donanımlı bireylere çok fazla ihtiyaç bulunmaktadır” dedi. Program öğrencilerin sorularıyla devam etti.
Programın sonunda; Percepto Danışmanlık Yöneticisi Uslu’ya İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Çelik tarafından plaket takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here