F.Ü. Mimarlık Fakültesinin Binasının Açılışı Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın Katılımıyla Yapıldı

0
18

2016 yılında temelleri atılan ve 2018 yılında yapımı tamamlanarak, eğitim ve öğretim vermeye başlayan Fırat Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Milletvekilleri, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Rektör Yardımcıları, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta, Üniversitelerin temel hedefleri arasında eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve ekonomik toplumsal kalkınma yanında öz değerlerin genç nesillere aktarmak olduğu da ifade ederek konuşmasına başlayan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Üniversitemiz Elazığ’dan tüm dünyaya nitelikli insan yetiştirmenin gayreti içerisindendir. Akademik eğitime ek olarak öğrencilerin hem entelektüel gelişimle mesleki ve güncel bilgiler ile donatmaktayız” ifadelerinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Demirdağ, “Öğrencilerimiz 2019 Yılında 8 proje ile TEKNOFEST finallerine kalmış çevre ve enerji dalında Türkiye 1.’si Modern uydu dalında ise Türkiye 3.’sü olmuşlardır. Öğrencilerimize iyi bir eğitimin yanında küresel rekabete hazır hale getirmeyi hedeflemekteyiz bu bağlamda bir yıl içerisinde öğrenci toplulukları tarafından 150’nin üzerinde kültür, bilim ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirmiştir. Fırat Üniversitesi yaklaşık 45 bin öğrencisi 2 bin akademik ve 3 bin idari ve destek personeliyle bölgesinin en büyük üniversitelerinden biri, ülkesinin ise 15 büyük üniversitesinden biridir” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan, Fırat Üniversitesinin Ülke genelinde en iyi 15 Üniversite arasında olduğunu aktaran Rektör Prof. Dr. Demirdağ, “Son 3 yıl içerisinde 50’nin üzerindeTUBİTAK Projesini tamamlamış bulunmaktayız. Bu yıl itibari ile üniversitemizde 37 TUBİTAK Projesi de devam etmektedir. Bu projelerle birlikte TÜBİTAK’tan 20 Milyon’nun üzerinde kaynak temin edilmiştir. Üniversitemizin bünyesinde 26 adet patent alınmıştır. Ar-ge’ye verdiğimiz desteklerden dolayı bu yıl ilk defa Şangay dünya sıralamasında ilk Bin üniversite arasına giren 12 Türk Üniversitesinden biri Fırat Üniversitesi olmuştur” diye konuştu.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ise, “ Ülkemizin gururu haline gelmiş çok değerli başbakanımızın katılımı ile bu açılışı yapıyoruz. Elazığ Türkiye’nin markalaşan, büyüyen, gelişen şehri. Hem de insan kalitesi ile her zaman müsemma olmuş vatan, bayrak, mukaddesat sevgisi ile dem olmuş bir şehir. Bu yatırım ilimize hayır getirmesini diliyorum” dedi.

Eski Meclis Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım da, “ Fırat Üniversitesi doğrusu Anadolu’nun merkezinde Türkiye’nin aydınlık yarınlarına hükmedecek gençleri yetiştiren, 44 yıllık geçmişi ola köklü bir üniversitemiz. Ben 2 yıl önce Fırat Üniversitesi’nin akademik yıl açılışına gelmişti. Şimdide yine güzel bir vesile ile buradayız. Mimarlık Fakültesi’nin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu fakültede eminin ki yeni Mimar Sinanların yetişeceği bir irfan yuvası olacaktır” dedi.

Yıldırım, “Fırat Üniversitesi her geçen yıl özellikle mühendislik alanına hem yurt içi üniversite sıralaması hem de uluslararası sıralamada farklı ve haklı bir yer kazanıyor. Dünya’nın 400 önemli fakültesinden birisi olmak tesadüfi değil. Bunun arkasında çalışma, akıl teri, alın teri var. Bütün bu sonucun gerçekleşmesi için emeği geçen kuruluşundan bugüne kadar üniversiteye hizmeti dokunan bütün hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum, tebrik ediyorum. Değerli rektörümüze de daha büyük başarılara erişmesi dileklerimi bu vesile ile ifade etmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Mimarlık Fakültesinin açılışı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here