Fırat Üniversitesi Öğrencileri Teknofest’te Türkiye Birincisi Oldu

0
64

Fırat Üniversitesi öğrencileri Gaziantep’te düzenlenen Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’te “İnsanlık Yararına Teknoloji” alanında “Afet Yönetimi” kategorisinde geliştirdikleri Arama Kurtarma Robotu “Umut” ile Türkiye birinciliği elde etti.

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği bölümü öğrencilerinden Ersin Ulaş, Gizem Arslan ve Özlem Karagöz ile Mekatronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinden Ömer Muhammet Uzun, Abdurrahman Onat ve Faruk Akyol tarafından hazırlanan ve proje danışmanlığını Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu’nun yapmış olduğu “Enkaz Altı Arama Kurtarma Robotu Projesi”, depremde enkaz altında kalan canlıların yerinin tespit edilmesi, görüntülü ve sesli iletişim kurulması ve acil ihtiyaçların karşılanmasına yönelik tasarlandı.

105 takım arasında ilk 6’ya girerek finale katılmaya hak kazanan proje, yapılan değerlendirme sonucunda “İnsanlık Yararına Teknoloji” alanında “Afet Yönetimi” kategorisinde Türkiye birincisi oldu.

Proje ekibinin ödülleri, TEKNOFEST’te gerçekleştirilen törenle İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından verildi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’te “Afet Yönetimi” kategorisinde geliştirdikleri “Arama Kurtarma Robotu” ile Türkiye birinciliği elde eden öğrencileri ve Danışman hocaları Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu’nu tebrik ederek, alınan başarıdan dolayı gururlandığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here