F.Ü. “Yunus Emre ve Türkçe” etkinliği düzenlendi.

0
24

2021 yılı Türk dili, kültürü ve edebiyatı açısından bir mihenk taşı niteliği taşıyan Yunus Emre’nin vefatının “700. Yıl Dönümü” olması münasebetiyle önce UNESCO tarafından anma toplantıları arasına alınmış ve ardından Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Bu sebeple Fırat Üniversitesi TÖMER’de Rektörlüğümüzün, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın, Yunus Emre Enstitüsü’nün, Türkiye Maarif Vakfı’nın ve Türk Dil Kurumu’nun katkılarıyla Yunus Emre’nin Türk dili ve kültürü açısından öneminin vurgulandığı “Yunus Emre ve Türkçe” etkinliği düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal ÜSTÜNDAĞ, Prof. Dr. Soner ÖZGEN, Prof. Dr. Mehmet YILMAZ; Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Abdulhadi TURUS,Yunus Emre Ensti̇tüsü Türkçe Eğitim Müdürü Prof. Dr. Yavuz KARTALLIOĞLU,

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad DEMİRLİ,

Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi ERSOY, Fırat Üniversitesi TÖMER Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kaan YALÇIN ve üniversitede eğitim gören uluslararası öğrenciler ile ilgili birim temsilcileri katıldı.

“Yunus Emre ve Türkçe” etkinliğinde TÖMER ile ilgili bilgilendirme sunumundan sonra YTB’li öğrenciler Yunus Emre şiirlerini ezbere okuyarak büyük bir takdir topladılar. Program sonunda Rektör Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ tarafından YTB’li öğrencilere teşekkür belgesi ve hediye takdimi yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here