Ana Sayfa Etkinlikler F.Ü Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Üniversitemizde Üretilen “Elektrikli Aracı” İnceledi

F.Ü Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Üniversitemizde Üretilen “Elektrikli Aracı” İnceledi

0
23

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, TEKNOFEST Elektrikli Araç kategorisinde yarışmaya katılacak FÜTEK öğrenci topluluğu üyeleri tarafından tasarımı yapılan NEKES isimli aracın tanıtım toplantısına katıldı.

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünde gerçekleşen tanıtım toplantısına, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet YILMAZ, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru AKPINAR, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan DAĞTEKİN, Proje Danışmanı Prof. Dr. Orhan ÇAKAR, fahri danışman Prof. Dr. Vedat TANYILDIZI, Dr. Öğretim üyesi Mustafa GÜR ile elektrikli araç projesinde çalışan FÜTEK üyesi öğrenciler katıldı.

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Proje Danışmanı Prof. Dr. Orhan ÇAKAR, elektrikli araç yarışlarının 2005 yılından beri TÜBİTAK tarafından düzenlenmekte olduğunu belirterek, “2014 yılından itibaren Efficiency Challange adı altında uluslararası katılımlı olarak gerçekleşmektedir. 2018 yılından beri de dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST kapsamında yapılmaktadır.

Fırat Üniversitesi Teknoloji Öğrenci Topluluğu-FÜTEK olarak elektrikli araçlar ile ilgili çalışmalarımızı 2009 yılından beri Makine Mühendisliği Bölümünde bizim için ayırılan atölyede yapmaktayız. İlk olarak Üniversitemizi ve ilimizi temsilen 2010 yılında FUSOCAR isimli güneş enerjili araç ile bu yarışmalara iştirak ettik. 2011 yılında da FUCAR-A isimli araç ile yarışmaya katıldık. 2014 yılında ise IEEE ve FÜTEK öğrenci topluluklarımızın ortak çalışmalarıyla yaptıkları Harput-I isimli elektrik bataryalı araç ile yarışmaya katıldık. Son olarak 2019 yılında Harput-II isimli araç ile bu yarışmaya katıldık.

Amacımız her zaman öğrencilerimizin eğitimlerinde aldıkları teorik bilgileri uygulamaya aktarmak, elektrikli araçlar konusunda bilgi ve becerilerini artırmak ve yarışmalarda üniversitemizin ve şehrimizin tanıtımına katkı sağlamak olmuştur. Öğrencilerimiz her aracın yapımı için gece gündüz demeden büyük bir özveri ile çalışmışlardır. Şimdiye kadar araçlarımızı başta Üniversitemiz olmak üzere TÜBİTAK’ın sağladığı bütçe ile tamamen el emeği ile yaptık.

Bu yıl 31 Ağustos – 5 Eylül 2021 tarihleri arasında İSTANBUL-PARK yarış pistinde yapılacak olan yarışmaya tasarımını yaptığımız “NEKES” isimli aracımız ile katılmak üzere başvurumuzu yaptık. Önceki araçlarımıza göre daha hafif, aerodinamik özellikleri iyileştirilmiş ve enerji sarfiyatı daha düşük olacak bu araç ile derece yapmayı ümit ediyoruz. Bu aracın imalatına başlamak için Üniversitemiz ve TÜBİTAK’ın yanında Elazığ Belediyesi, Elazığlı sanayici ve iş adamlarından da destek bekliyoruz” dedi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ise TEKNOFEST Elektrikli Araç kategorisinde yarışmaya katılacak FÜTEK öğrenci topluluğu üyeleri ve danışman hocalarını tebrik ederek, düzenlenecek olan yarışmalarda başarılar diledi.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here